Kipaş Holding İSO 500

29 Mayıs 2021

Grubumuz, başarılarını devam ettirerek 2020 yılı İstanbul Sanayi Odasının açıkladığı İSO 500 listesinde bir şirketi ilk yüzde olma üzere, toplamda 4 şirketi ile yer aldı.


Üretim ve hizmet anlayışında yüzde yüz müşteri memnuniyetini, yüksek teknoloji kullanımını, çevreye ve doğaya saygılı olmayı, sürdürülebilirliği ve Ar-Ge çalışmalarını temel alan ve üretim ve istihdamın yanında birçok alanda da sosyal projeler üreten grubumuz, İSO 500 listesine yine damgasını vurdu.


1984 yılından itibaren tekstilden edindiği tecrübeleri enerji, kâğıt, çimento, lojistik ve eğitim alanlarına aktaran ve bugün 11 bin çalışanı,6 ana sektörde 1 milyar doların üstünde cirosu ile Kahramanmaraş’ın ve Türkiye’nin en önemli şirketlerinden biri olan şirketimiz, 2020 yılı İSO 500 listesinde Kipaş Mensucat ile ilk yüzde 99. sırada yer alırken, Kipaş Kâğıt Sanayi İşletmeleri A.Ş 214. sırada, KÇS Kahramanmaraş Çimento Beton Sanayi ve Madencilik İşletmeleri A.Ş. 287. sırada, Maren Maraş Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş ise 494. sırada yer aldı.
Yaklaşık 6 bin çalışanıyla, İSO 500 listesinde ilk yüz içerisinde pamuklu tekstil üretimindeki tek firma olan Kipaş Mensucat; yıllık 80 milyon metre kumaş ve günlük 330 ton iplik üretim kapasitesiyle; Dokuma, Open-End ve Ring iplik üretiminin yanında Kumaş Boya-Terbiye ve Denim kumaş üretimi gerçekleştirmekte.


Çimento üretim fabrikasının yanı sıra toplamda 33.000 m3/gün kapasitesine sahip 7 ilde faaliyet gösteren 14 adet beton tesisi ile birlikte başta Akdeniz Bölgesi olmak üzere Kahramanmaraş ve çevresindeki illerde güçlü bir aktör olan ve geçen sene ki listede 306. sırada yer alan grubumuza bağlı KÇS Kipaş Çimento 19 sıra birden yükselerek 2020 yılı listesinde 287. sırada yer aldı.
Bünyesinde yaklaşık 1.000 kişiye istihdam sağlayan ve listede 214. sırada yer alan Kipaş Kağıt Sanayi İşletmeleri A.Ş; Kahramanmaraş’ta ki tesislerinde geri dönüşüme dayalı Testliner ve Fluting kağıt üretimi yapmakta. Kahramanmaraş tesislerinde ayrıca tekstil, mobilya, cam, su gibi sektörlerde hitap eden ambalaj ürünleride üretilmekte. Bununla birlikte grubumuza bağlı Kipaş Kağıt’ın Bilecik Bozüyük’te oluklu mukavva üreten bir işletmesi de bulunuyor.


Kipaş Kâğıt’ın 550 milyon dolarlık yatırımı olan ve Türkiye’nin kâğıt ithalatını büyük oranda azaltacak olan Aydın Söke Organize Sanayi Bölgesi'nde 658 dönüm üzerine kurulan Batı Kipaş Kâğıt Fabrikası yatırımında ise sona gelindi. Yılda yaklaşık 730 bin ton kâğıt üretilecek dev tesiste üretimin en yakın sürede başlaması planlanıyor. Kullandığı teknoloji ve kapasite anlamında dünyanın önde gelen kâğıt fabrikalarından biri olarak gösterilen tesis, kendi enerjisini de üretecek. Arıtma tesisi de tamamlanan fabrikada ağırlıklı olarak Türkiye'nin ithal ettiği kâğıtlar üretilecek.


Yine Aydın Söke Organize Sanayi’nde 3. yatırımını gerçekleştirecek olan Kipaş Kağıt, 600 bin tonun üzerinde Testliner, Fluting ve ambalaj kağıt üretimi yapacak.


Grubumuzun İSO 500 listesinde ki başarısı adına bir açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanımız M.Hanefi ÖKSÜZ;
“Biz Kipaş Holding ailesi olarak her sene İSO 500 listesine en üst sıralardan giriyoruz. Kipaş Holding Kahramanmaraş’ta en çok şirketiyle listeye dâhil olurken bu sene İSO 500 şirketleri arasında tekstil şirketleri arasında pamuklu tekstil üretiminde Türkiye’de birinci olduk.
Aydın Söke Organize Sanayi’de kurulumu devam eden 320 bin metrekarelik alanda kurulan Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük kağıt yatırımı olan Batı Kipaş Kağıt İşletmeleri'nin yeni tesislerini yakın zamanda faaliyete geçireceklerini aktaran Yönetim Kurulu Başkanımız;
“Türkiye’nin 550 milyon dolarlık kağıt ithalatından doğan cari açığını kapatacağımız gibi, bin kişiye de istihdam sağlayacağız. Diğer sektörlerimizde de yatırımlarımıza ve istihdamlarımıza devam ediyoruz. Kahramanmaraş’ta nişasta fabrikası yatırımı ve tekstilde; Open-End, geri dönüşüm ve yeni modern dokuma tesislerimizi de devreye alıyoruz. Bu başarı da emeği geçen tüm Kipaş Ailesi çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım.' İfadelerini kullandı.

Kapat
Popüler Aramalar